APEL UCZNIÓW PRYWATNEGO LICEUM ABiS

Trwa VII edycja Ogólnopolskiego Programu dla Młodzieży „Mam Haka na Raka", który promuje profilaktykę chorób nowotworowych.

 Tegoroczna edycja „Mam Haka na Raka" dotyczy chłoniaków – chorób nowotworowych, w których następuje nieprawidłowy wzrost komórek układu limfatycznego.

Głównym założeniem programu jest uświadomienie społeczeństwu przyczyn prowadzących do rozwoju chłoniaków, sposobów zapobiegania temu schorzeniu, a także poznania jego wczesnych objawów.

Podobnie jak inne nowotwory, chłoniaki są chorobą komórek organizmu. Powstają one jeśli komórki w różnych częściach ciała z jakiegoś powodu zaczynają dzielić się w niekontrolowany sposób formując się w jedną lub więcej grup węzłów chłonnych. Mogą one umiejscawiać się nie tylko w węzłach chłonnych, ale także w każdej innej tkance oraz narządzie, co odróżnia je od innych nowotworów.

Według ostatnich danych Światowej Organizacji Zdrowia, co roku wzrasta o około 4-5% liczba zachorowań na chłoniaki. W Polsce szacuje się, że na tą chorobę, co roku zachoruje ponad 6000 osób.

Najczęstszym z pierwszych objawów chłoniaka jest niebolesne powiększenie węzła lub węzłów chłonnych w jednym z obszarów ciała, na przykład szyi, pach lub pachwin. U niektórych osób występują dodatkowe objawy, mające związek z rodzajem chłoniaka, takie jak: znaczna utrata wagi w krótkim czasie, której nie można wyjaśnić w żaden sposób, wysoka temperatura – niepowiązana z żadną infekcją czy chorobą oraz kaszel, problemy z przełykaniem lub duszności.

W przypadku podejrzenia chłoniaka, lekarz kieruje pacjenta do specjalistycznego ośrodka w celu wykonania badań diagnostycznych. Najważniejszym badaniem jest badanie histopatologiczne węzła chłonnego lub innej tkanki chorobowo zmienionej. W celu wykonania takiego badania, konieczna jest biopsja węzła lub wycinek pobrany ze zmienionego chorobowo miejsca.

Nie udało się dotychczas ustalić konkretnych działań, które mogą uchronić przed chłoniakami. Warto jednak zwrócić uwagę na te działania, które mają związek ze wszystkimi chorobami nowotworowymi i są polecane jako działania profilaktyczne. Należy pamiętać o regularnej aktywności fizycznej, która ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Na co dzień należy dbać o jakość wody i pokarmów, które się spożywa. Szczególną wagę w walce z chłoniakiem ma niezwłoczne i prawidłowe rozpoznanie. Nie należy więc lekceważyć objawów, które nie są w sposób oczywisty związane z jakąś znaną przyczyną

Młodzież z Prywatnego Liceum ABiS chciałaby zachęcić wszystkich Łodzian do zapoznania się z profilaktyką nowotworową oraz do wczesnej diagnostyki w kierunku chłoniaka.

 

Ilość odsłon: 1042
Oceń ten artykuł
(21 głosów)

4 marca w Radiu Niepokalanów został odczytany apel naszych licealistów o przeprowadzanie regularnych obserwacji i badań kontrolnych w kierunku raka skóry.

Ilość odsłon: 953
Oceń ten artykuł
(13 głosów)

 

 

 

APEL UCZNIÓW LICEUM ABiS

Młodzież z Prywatnego Liceum ABiS chciałaby zachęcić wszystkich Łodzian do wczesnej diagnostyki w kierunku chłoniaka.

Czytaj więcej...

Losowe

Rzetelna Firma

Dane kontaktowe

Szkoła ABiS 
ul. Rzgowska 17a, budynek E
93-008 Łódź

tel./fax: 42 682 62 04
email:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Lokalizacja

Scroll to top