Basen

Napisał: 
Oceń ten artykuł
(13 głosów)
Basen

Jedną godzinę lekcji wf-u tygodniowo uczniowie szkoły ABiS spędzają na basenie Ośrodka Sportu i Rekreacji ANGELICA, gdzie rozwijają swoją umiejętność pływania pod opieką doświadczonego instruktora.

Dodatkowo, w ustalonych terminach, po skończonych lekcjach nasi podopieczni mogą korzystać z pływalni za darmo.


Dlaczego basen?

Nauczanie pływania służy nie tylko celom sportowym, ale także użytkowym, rekreacyjnym, zdrowotnym, higienicznymi i leczniczym. Nauczanie pływania podporządkowane jest ogólnym zadaniom wychowania fizycznego. Oparte jest na zasadach dydaktycznych i opiekuńczych oraz działaniu funkcji fizjologicznych w kształtowaniu umiejętności ruchowych.

Powszechnie uważa się pływanie za jeden z najzdrowszych sportów. Ruch w wodzie, połączony z pokonywaniem znacznego jej oporu, harmonijnie kształtuje postawę ciała. Pływanie ma również ogromne działanie korekcyjne. Przyczynia się w szczególności do usuwania nadmiernych krzywizn kręgosłupa, lepszego wysklepiania klatki piersiowej, zwiększenia jej ruchomości oraz powiększenia pojemności płuc.

Pozioma pozycja ciała w wodzie w czasie pływania w dużym stopniu ułatwia pracę serca. Ponadto ciśnienie wody działa masująco na naczynia krwionośne i tym samym usprawnia krążenie krwi, powodując obfitszy jej dopływ do serca. Lepszy krwioobieg przyczynia się z kolei do wydatniejszego zaspokojenia zapotrzebowania ustroju w tlen. Duże potrzeby tlenowe ustroju w wodzie spowodowane są przyśpieszeniem przemiany materii w czasie pływania. A więc pływanie jest doskonałym środkiem likwidującym niedotlenienie ustroju i to w warunkach jak najbardziej sprzyjających, gdyż powietrze nad wodą jest wolne od kurzu i innych zanieczyszczeń. Woda jest również najlepszym środkiem hartowania termicznego.

Mając na uwadze powyższe ,,dobrodziejstwa” wynikające z pływania, istnieje potrzeba uzupełnienia obowiązkowego programu wychowania fizycznego o obowiązkowe zajęcia z pływania. Program ten ma za zadanie zaspokoić określone zainteresowania sportowe uczniów, nauczyć dzieci bezpiecznego korzystania z akwenów wodnych, zapewnić rozrywkę i aktywny wypoczynek po nauce szkolnej, zaspokajać ich potrzeby ruchowe oraz korygować , poprawiać i zapobiegać powstawaniu wad postawy. Kluczem do sukcesu edukacyjnego i zdrowotnego jest właściwe ujęcie treści nauczania dające możliwość prowadzenia atrakcyjnych zajęć.

 

Losowe

Rzetelna Firma

Dane kontaktowe

Szkoła ABiS 
ul. Rzgowska 17a, budynek E
93-008 Łódź

tel./fax: 42 682 62 04
email:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Lokalizacja

Scroll to top